دیوار گرگان

دیوار بزرگ گرگان یا دیوار سرخ گرگان (به ترکمنی: قزل‌آلان) دیواری تاریخی است که از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و تا کوههای گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه می‌یافته‌است. امروزه تقریبا تمام این دیوار از میان رفته‌است و تنها بخش‌های کوچکی از آن که در زیر خاک مدفون مانده، باقی است. گفته می‌شود که دیوار تاریخی گرگان پس از دیوار چین، بزرگترین دیوار دفاعی جهان است. (از ویکی پدیا)

  قدمت این دیوار که از آجرهای گلی سرخ رنگ ساخته شده به دوره ساسانی باز می‌گردد. یک تیم باستان‌شناسی مرکب از محققان ایرانی و بریتانیایی موفق شده‌اند تاریخ احداث آنرا قرنهای پنجم و یا ششم قبل از میلاد تعیین کنند.

بررسی‌های ژئوفیزیک هیات مشترک ایران بریتانیا به کشف بخشی از دیوار بزرگ گرگان در دریای خزر منجر شده است. لینک

برخی از محققان معتقدند که اهمیت شهر گرگان به دوره ساسانی بدلیل ساخت دیوار گرگان جهت جلوگیری از اقوام شمالی به دستور فیروز ساسانی برمیگردد. البته بر سر تاریخ احداث این دیوار که به نام های دیوار اسکندر، قزل آلنگ و سد یاجوج ماجوج نیز معروف است، اقوال مختلفی وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها انتساب این دیوار به اسکندر مقدونی می باشد. لینک

در سال 1378 با شروع ساخت سد گلستان بخشى از مسیر دیوار در و محدوده کانال آبیارى و زهکشى سد قرارگرفت و بنابر ضرورت حفظ دیوار آب سد از طریق دو کانال از زیر دیوار هدایت شد. بعد از آن در سال 1381 ، دیوار در شش فصل کاوش شد که اطلاعات فراوانى از آن به دست آمد. به طورى که هم اکنون باستان‌شناسان طول دیوار را 200 کیلومتر می‌دانند. از آنجایى که در برخى از نوشته‌هاى این دیوار تا مرو ادامه داشته ، باستان‌شناسان احتمال می‌دهند طول دیوار بیشتر از 200 کیلومتر باشد که در کاوش‌هاى آینده به جواب آن خواهند رسید. همچنین تا قبل از تخمین زده می‌شد اما بر طیق آخرین نمونه‌هاى آزمایش شده در آزمایشگاه‌هاى معتبر این دیوار مربوط به دوره ساسانى است. لینک
در سال ١٣٧٨ این دیوار جزو آثار ملی ایران اعلام شد ولی متاسفانه بعلت بی توجهی مسئولان و پروژه های مختلف عمرانی روستایی این دیوار در معرض خطر نابودی کامل است.

دیوار گرگان ، منبع: اینترنت

/ 0 نظر / 23 بازدید