دنیای بیوتکنولوژی

امروز یکی از دوستان هلندیم که در گروه بیوتکنولوژی محیط زیست کار میکنه ارائه داشت. از من هم دعوت کرد که شرکت کنم. موضوع پروژه اش " مدلسازی روده بزرگ انسان "بود. من اولش هیچ ایده ای نداشتم که هدف از کارش  و ربط این موضوع  به زمینه کاری ما چیه؟ ولی کم کم که بیشتر توضیح داد خیلی از کارش خوشم اومد.

دوستم روده بزرگ رو یک  فرمانتور پیوسته همزن دار و دو تا فرمانتور لوله ای بهم متصل در نطر گرفته بود که مواد غذایی به طور پیوسته وارد میشه. در هر بخش بعضی از مواد غذایی تخمیر میشوند و مولکولهای کوچک مفید جذب خون میشوند و مواد غیر مفید مثل اسید ها و گاز متان و مواد جامد خارج میشوند. خلاصه حالتون رو بهم نزنم خیلی از چیزهایی که تو درسهای بیوتکنولوژی خونده بودیم در مدلش استفاده کرده بود و با استفاده از یک مدل ریاضی ساده و نرم افزار GPROM تونسته بودسیستم رو شبیه سازی کنه. البته مدلش ساده بود و نیاز به اپتیمم کردن داشت. ولی ایده اولیه پروژه خیلی جالب بود برام.

در ضمن چیزی که برام جالبه اینه که در سالهای اخیر دیگه به غذا فقط به عنوان عاملی برای رفع گرسنگی و یا فراهم کردن مواد مغذی بدن نگاه نمیشه و در واقع باید بتونه  از بیماریهای خاص هم پیشگیری کنه. بهمین دلیل شرکتهای صنایع غذایی موادی رو به آب میوه ها یا مواد لبنی که مصرف میکنیم اضافه میکنند تا تعداد باکتریهای مفید روده زیاد بشه و تخمیر مواد غذایی بهتر صورت بگیره و از بعضی سرطانها پیشگیری کنه! اگر تبلیغات شرکت Campina رو دیده باشید بهتر متوجه حرفم میشید.

پ ن ١: غربیها دیگه مشکل گرسنگی و تغذیه رو حل کردند و حالا میخوان بیشتر عمر کنند.

پ ن ٢: بازار غذا هیچوقت کم رونق نمیشه حتی با رکود اقتصادی. البته میگن : نون تو فاضلابه حالا از هر نوعی!

/ 0 نظر / 6 بازدید