روز زن

امروز یکی از همکارهای خانم گروه مالی دانشکده عکس بزرگش رو روی بورد طبقه هم کف گذاشته و از همکاران درخواست کرده که برای مسابقه Mrs Delft براش رای بدن. جالبه نه! خوشحالند این ملت! این موضوع توجه ام رو جلب کرد چون دیدم ذهن اینها با چه موضوعاتی درگیره  ! خبری هم از روز جهانی زن نیست اینجا!

اما ما (ما خانمهای ایرانی) از صبح تو فیس بوک و ایمیل پیغامهای مختلف در مورد روز جهانی زن میگیریم و دلمون میسوزه به حال خودمون و زنان ایرانی و بهتر بگم مسلمان که سالهاست حقوقشون داره پایمال میشه و هیچ تغییری هم در قانون به نفعمون صورت نمیگیره. اونهایی هم که جرات اعتراض دارند و میخوان اعاده حق کنند و از حقوق زنان کشورشون دفاع کنند یا دستگیر و زندانی میشند و یا طرد!

مشکلات خانمهای غربی خیلی کمتر از ما زنهای ایرانیه. لااقل از نظر قانون زنان و مردان حقوق مساوی دارند. حالا در عمل ممکنه مشکلاتی باشه ولی قانون از اینها حمایت میکنه. گاهی حس میکنم زنان اینجا دارند یک سیر رو به عقب رو طی میکنند و برخلاف ماها به دنبال تحصیل در رشته های غیر مهندسی و شغلهای ساده و پاره وقت هستند و کمتر و کمتر از گذشته کار میکنند.

با خودم فکر میکنم زنان تحصیل کرده و شاغل یک نسل قبل از ما (مادران و خواهران بزرگتر ما) با وجود مشارکت در هزینه های خانواده و مشارکتهای اجتماعی از نسل قبل از خودشون یعنی مادرانشون بیشتر مورد بی مهری قرار گرفتند چون برای اینکه بتونن موقعیتشون رو در خانواده و جامعه ثابت کنند خیلی رنج کشیدند و از بسیاری حقوق دیگرشون گذشتند. وقتی به اونها نگاه میکنم به آینده نسل خودمون و زنان نسل بعد از ما امیدوارتر میشم. چون میبینم گرچه قانون هنوز از زنان حمایت نمیکنه ولی مردان جوان روشنفکرتر و فهمیده تر شده اند و بهتر موقعیت خواهران و همسرانشان را درک میکنند.

ولی آیا مشکل فقط در نبودن قانون و سنتی بودن جامعه ماست؟  ما خانمها چقدر از حقوق خودمون آگاه هستیم؟ چند درصد از ما به دنبال تغییر و بهبود شرایطمون هستیم؟ چند درصدمون میخواهیم بهتر از این که هستیم باشیم؟

 

/ 0 نظر / 7 بازدید