اخلاق در علم

 موضوعSynthetic Biology یکی از موضوعات داغ در زمینه بیوتکنولوژی هست و دانشمندان دارن به سرعت هر چه تمام تو این زمینه تحقیق میکنند و هر روز ادعای جدیدی را عنوان میکنند.  بعضی ها میگن ما میتونیم به زودی حیات رو بسازیم. یک جمله جالب که اخیرا شنیدم این بود: Synthetic Biology, Playing with God. مقاله ای هم در موردش در دیسکاوری دیدم که اگر علاقه مند بودید و وقت داشتید روی لینک بالا کلیک کنید و بخونید.

وقتی این مباحث جدید تو دنیای علم مطرح میشه در کنارش بحث اخلاق در علم هم پیش میاد و نگرانیها در مورد این پیشرفتهای علمی عنوان میشه و میگن چه کار کنیم که از نتایج تحقیقات در راه درست استفاده بشه و یا یک سری اصول دینی و مذهبی رو زیر پا نگذاره. خلاصه همیشه افرادی هستند که سرشون درد میکنه برای این جور بحث ها و عده ای هم هستند که همواره توجیهی براشون دارند. مثلا اگر بخوان از نطر دینی و مذهبی توجیهش کنند میگن که : " شاید خدا خواسته ما این کار رو بکنیم و حیات مصنوعی بسازیم". البته من با اصل این حرف مشکل دارم . چون باورم نمیشه که اینها بتونن واقعا یک موجود زنده در حد یک نانو متر هم بسازند.

بگذریم! دانش من فعلاً در این زمینه خیلی کمه و نمیتونم اظهار نظر کنم. ان شاالله بعدا بیشتر و علمی تر مینویسم.

دیروز یکی از اساتید دانشکده که مسئول گروه "Biotechnology and Society" است یک موضوع جدید به نام SynthEthics رو ارائه داد که در واقع همون اخلاق در بیولوژی مصنوعی است. این خانم با چنان اعتماد بنفسی گفته های محققین دیگر از دانشگاههای آمریکا ونتایج آنها رو مطرح میکرد که انگار خودش همه رو بدست آورده و در نهایت هم حتی یک اسلاید از نتایج تحقیقات خودش و یا دانشجوهاش نشان نداد. در عوض نتایج نظر سنجی گروه (IGEM (International Genetically Engineered Machine دانشکده ما رو که قراره تا یک ماه دیگه در دانشگاه MIT در مسابقه بین المللی ماشینهای ژنتیکی شرکت کنند رو بدون اینکه ازشون اجازه هم گرفته باشه نشون داد و همه ما شنونده ها رو هم احمق فرض کرد.

این خانم داشت از اخلاق در علم صحبت میکرد و یادش رفته بود که اولین مرحله در رعایت اخلاق در علم امانتداری در ارائه نتایج گروههای علمی دیگه است.

 پ ن 1: گاه و بیگاه خبرهایی هم از تقلبها و دزدیهای علمی از اساتید ایرانی در ایران میشنویم که واقعا مایه تاسف همه ما ایرانیهاست. واقعا ما میخوایم به کجا بریم؟.....

/ 0 نظر / 6 بازدید